New
Results 1 to 2 of 2

Thread: New

  1. #1
    Unregistered Guest

    Default New

    Hi,
    I'm considering homeschooling my daughter asking for any advice or inexpensive materials
    That would be great thank you

  2. #2
    hearthstone_academy's Avatar
    hearthstone_academy is offline Administrator
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    OR
    Posts
    6,894
    Blog Entries
    18

    Default Re: New

    Hi, and welcome to the forum!

    You might be interested in our free Welcome to Homeschooling guide.

    Time4Learning is an online curriculum for homeschooling. Here are the demo lessons. Pre-k through 9th grade is 19.95 per month for the first student and 14.95/month for each additional student from the same family. High school curriculum is thirty dollars per month. Considering that the program scores the work for you, so you are spared from having to buy a teacher's manual for each grade at a cost of $50-$150 or more, it's pretty darned affordable.

    Text books and teacher's manuals add up quickly in paper programs, plus you have to have a place to store it and you need to sit down every night to grade a whole bunch of work. Time4Learning has been a time and money saver for my own family.

    Mom of six . . . current students and homeschool graduates. Enjoying using Time4Learning since 2006!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •