Prices ?
Results 1 to 2 of 2

Thread: Prices ?

  1. #1
    Unregistered Guest

    Default Prices ?

    I need to know the prices for homeschooling I used to go to petal high school

  2. #2
    hearthstone_academy's Avatar
    hearthstone_academy is offline Administrator
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    OR
    Posts
    6,892
    Blog Entries
    18

    Default Re: Prices ?

    Hi. When homeschooling, the parent chooses a curriculum. There are MANY to choose from, and prices vary a lot. A popular curriculum might cost a thousand or more dollars per year.

    Time4Learning is 19.95/month for the first student and 14.95/month for each additional student from the same family. High school level is thirty dollars per month for your choice of any four core courses. You can add a fifth course for an additional five dollars per month.

    Make sure you mean "homeschooling" and not "online school". There is a difference. Online schools can be many thousands of dollars per year, and they are subject to completely different laws. It is common for people to mistakenly refer to enrollment in an online school as "homeschooling".

    Time4Learning is for homeschooling. It is not an online school.

    Mom of six . . . current students and homeschool graduates. Enjoying using Time4Learning since 2006!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •